FINALS SET ON 0-4 GOAL DIVISION AT THE III ARGENTINE AMATEUR CHAMPIONSHIP AT LA AGUADA POLO CLUB

 

III Argentine Amateur Championship continues at La Aguada Polo Club. While Puerta Abierta is the first team to reach the final of the 5-8 division, the matchups for the championship games of the 0-4 division are already set.

 

The latest results have been as follows:

 

Sunday April 15

 

  • 0-4 goles

Libres del Sur 10 vs El Aduar Overplan 4

Las Betulas 5 vs El Dok 2

La Campana 8 vs La Cautiva 0

 

  • 5-8 goles

La Campana 9 vs Santa Águeda 7

Puerta Abierta 10 vs Esmowing 8

 

Tuesday April 17

 

Las Betulas 9 vs. El Aduar Overplan 5,5

 

The finals of the 0-4 goal división are due on Sunday April 22, times yet TBA:

 

Subsidiary II: El Aduar Overplan vs. La Cautiva Escorihuela Gascón

Subsidiary I: La Campana vs. El Dok

Final: Libres del Sur vs. Las Betulas

  • TEAMS (0-4 goal)
  • League A

El Dok: Martín Iraola 0, Matías Bosch 1, Mariano Bosch 1, Maximiliano Pistone 2. Total: 4

La Cautiva Escorihuela Gascón: Matías Irribarren 1, Tomás Gilligan 0, Constantin von Rennenkampff 3, Agustín Freixas 0. Total: 4

El Aduar Overplan: Daniel Ruiz 1, Juan Gómez 0, Javier Iuri 0, Nicolás Redondo 0. Total: 1

  • League B

La Campana: Ignacio Bosch 0, Sebastián Ballester 1, Diego Bosch 1, Sebastián Pistone 1. Total: 3

Libres del Sur: Emiliano Nespola 0, Federico Virasoro 1, Christian Condomi Alcorta 2, Augusto Reese 0. Total: 3

Las Betulas: Diego Harriague 0, Tomás Allende 1, Javier Uranga 2, Diego Steverlinck 1. Total: 4

 

  • TEAMS (5-8 goal)

Puerta Abierta: Pablo Sahores 1, Marcos Uranga 3, Delfin Uranga 3, Nicolás Noguerol 1. Total: 8

Santa Agueda: Facundo Arrambides 1, Carlos Cabrera 1, Segundo Pizarro 4, Ignacio Aguirre Saravia 2. Total: 8

La Campana: Gonzalo Bianchi 0, Alejandro Savage 1, Jorge Traverso (h) 4, Miguel García Labougle (h) 3. Total: 8

Esmowing: Miguel Vigano 1, Nicolás Pisarenko 1, Marcelo Young 2, Santiago Araya 5. Total: 8

 

FIXTURE (0-4 goal)

Thursday, April 12

3,30pm: La Cautiva Escorihuela Gascón vs. Libres del Sur

4,30pm: El Dok vs. La Campana

Sunday, April 15

10am: El Aduar Overplan vs. La Campana

11am: El Dok vs. Libres del Sur

12pm: La Cautiva Escorihuela Gascón vs. Las Betulas

 

Tuesday, April 17
5pm: Las Betulas vs. El Aduar Overplan

Sunday, April 22 (times TBA)

Subsidiary II: El Aduar Overplan vs. La Cautiva Escorihuela Gascón

Subsidiary I: La Campana vs. El Dok

Final: Libres del Sur vs. Las Betulas

 

FIXTURE (5-8 goal)

Saturday April 15

4,30pm: Santa Agueda vs. Esmowing

2,30pm: Puerta Abierta vs. La Campana

Sunday, April 15

10,30am: La Campana vs. Santa Agueda

12pm: Puerta Abierta vs. Esmowing

 

Saturday,  April 21
Santa Agueda vs. Puerta Abierta

Esmowing vs. La Campana

Sunday, April 22 . FINALS

3ro vs. 4to

1ro vs. 2do.