The prestigious Cámara de Diputados Cup (The Cámara) kicks off on Wednesday at the AAP in Pilar. Sixteen teams, up to 29 goals, are set to compete: the 5 teams that didn’t qualify for the Argentine Open, and the 11 that played the Municipalidad del Pilar Cup.

The final of the Cámara is scheduled for Friday, December 13th, the day before the 126th Argentine Open final.

DAY 1:

WEDNESDAY

10am: La Irenita II vs. Chapaleufú La Querencia

2pm: La Cañada vs. Trenque Lauquen Don Juan

4:30pm: La Esquina vs. Power Horse

4:30pm: Chapa Uno vs. La Aguada Blackhound

THURSDAY

2pm: La Dolfina III vs. La Irenita Martindale

2pm: Los Machitos vs. La Cañada La Dolfina

4pm: El Trébol Km. 90 vs. Pilarchico

4pm: Sol de Agosto Alegría vs. La Irenita Sampacho

The sixteen teams are divided into 4 zones; the winner of each will qualify for the semifinals.

CÁMARA DE DIPUTADOS CUP – TEAMS

ZONE 1

La Irenita II: Santiago Loza 7, Rodrigo Andrade 8, Mín Podestá 7, Jacinto Crotto 7. Total: 29.

Chapa Uno: Juan Zubiaurre 6, Bautista Ortiz de Urbina 6, Alfonso Pieres 6, Julián de Lusarreta 8. Total: 26.

La Aguada Blackhound: Genaro Ringa 7, Felipe Dabas 5, Eduardo Novillo Astrada 8, Benjamín Urquiza 6. Total: 26.

Chapaleufú La Querencia: Toly Ulloa 5, Manuel Elizalde 6, Jack Richardson 7, Tommy Beresford 6. Total: 24.

ZONE 2

La Dolfina III: Tomás Fernández Llorente (h) 7, Gringo Colombres 7, Isidro Strada 7, Joao Paulo Ganon 7. Total: 28.

Sol de Agosto Alegría: Rufino Bensadón 5, Francisco Bensadón 7, Fred Mannix 8, Paco de Narváez 7. Total: 27.

La Irenita Sampacho: Toro Ruiz 6, Segundo Bocchino 6, Peke González 6, Mariano González 7. Total: 25.

La Irenita Martindale: Felipe Miguens 5, Santiago Araya (h) 6, Julio Novillo Astrada 7, Diego Araya 7. Total: 25.

ZONE 3

Los Machitos: Cacu Araya 7, Pablo Llorente 6, Mariano Aguerre 8, Martincito Aguerre 7. Total: 28.

El Trébol Km. 90: Pedrinho Zacharías 7, Pipe Vercellino 6, Aluizio Villela Rosa 7, Ignacio Negri 7. Total: 27.

Pilarchico: Simón Prado 4, Manuel Plaza de Ayala 6, Pedro Falabella 7, Lucas Lalor 6. Total: 24.

La Cañada La Dolfina: Gino Ringa 6, Manuel Calafell 6, Facundo Obregón 6, Juan Calafell 6. Total: 24.

ZONE 4

La Esquina: Pascual Sainz de Vicuña 6, Flaco García Grossi 7, Lucas James 7, Bautista Bayugar 8. Total: 28.

La Cañada: Agustín Obregón 6, Ezequiel Martínez Ferrario 8, Alejandro Muzzio 8, Jared Zenni 6. Total: 28.

Trenque Lauquen Don Juan: Nicolás Espaín 7, Agustín Canale 6, Michel del Carril 6, Santiago Laborde 6. Total: 25.

Power Horse: Gastón Máiquez 6, Felipe Martínez Ferrario 6, Paco O’Dwyer 6, Alejo Aramburu 6. Total: 24.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.